Taras kompozytowy – jak należy o niego dbać zimą?
Wiele osób na powyższy tytuł może spojrzeć ze zdziwieniem. Często bowiem mówi się o tym, że kompozyt drewna – w przeciwieństwie do naturalnych desek – nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji i ochrony w miesiącach zimowych. Jest to jednak tylko w części prawdą. Owszem, kompozyt nie wymaga tak skomplikowanej pielęgnacji jak drewno, ale nie oznacza to, że czynności pielęgnacyjne w zimniejszych miesiącach można sobie odpuścić zupełnie. Jak w takim razie należy dbać zimą o taras kompozytowy?
Kompozyt – wytrzymała alternatywa dla naturalnego drewna
Kompozyt w ostatnich latach zdobył dużą popularność jako wytrzymała alternatywa dla innych materiałów: kamienia i – przede wszystkim – naturalnego drewna. O ile tarasy drewniane wymagają regularnej i specjalistycznej pielęgnacji, olejowania i konserwowania, o tyle kompozyt drewna bardzo dobrze znosi zarówno intensywną eksploatację, jak również niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, wiatr oraz niskie i wysokie temperatury.
Kompozyt jest również doceniany za walory estetyczne. Tarasy kompozytowe wykonywane przez profesjonalistów w ostatnim czasie do złudzenia przypominają naturalne drewniane. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera łatwiejszą i tańszą w pielęgnacji alternatywę. Z tarasami kompozytowymi coraz częściej można spotkać się zarówno na wsiach i w małych miejscowościach, jak również na obrzeżach dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań.
Jak dbać o kompozyt drewna zimą?
Kompozyt drewna ma praktyczne właściwości tworzyw sztucznych, takie jak odporność na czynniki atmosferyczne. Mimo to nie można zapominać o podstawowych czynnościach zabezpieczających i pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest regularne pozbywanie się zalegającej wody, zwłaszcza jeśli taras nie ma odpływu. Co prawda kompozyt drewna jest odporny na gnicie, ale utrzymująca się na powierzchni przez długi czas woda lub gnijące liście mogą doprowadzić do gromadzenia się pleśni i grzybów, które w pewnym stopniu mogą zniszczyć deski i niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd.
Istotne jest również regularne czyszczenie kompozytu drewna ze śniegu i lodu – głównie z powodów podanych wyżej, ale warto pamiętać o tym, że zalegające na tarasie śnieg i lód wpływają także na estetykę tarasu oraz bezpieczeństwo osób z niego korzystających. Do usuwania śniegu najlepiej stosować sól kamienną, a następnie zgarnąć go za pomocą łopaty. Najlepiej jest korzystać z łopaty plastikowej, która nie zarysuje powierzchni desek.
Warto też mieć na uwadze fakt, że sól kamienna może pozostawić biały osad na powierzchni i wsiąkać w kompozyt, więc po zgarnięciu śniegu należy ją wytrzeć za pomocą szmatki namoczonej ciepłą wodą z mydłem.
No Comments
Sorry, the comment form is closed at this time.